Języki obce

DNI KULTURY AMERYKAŃSKIEJ

W dniach  16 – 20 maja odbyły się w naszej szkole Dni Kultury Amerykańskiej. Przez cały tydzień odbywały się konkursy, spotkania i prezentacje dotyczące Stanów Zjednoczonych. Mieliśmy okazję brać udział w konkursie na najlepszy plakat dotyczący USA i w konkursie wiedzy o historii Stanów Zjednoczonych. Poznawaliśmy także „smaki Ameryki.”

Z całą pewnością zostanie nam w pamięci spotkanie z gościem z USA panem Markiem Kleszczewskim. Nasz gość opowiedział nam wiele interesujących historii związanych z jego, pracą i rodziną. Całą prezentacja p. Marka Kleszczewskiego przeprowadzona była w języku angielskim.

Podsumowaniem Tygodnia Kultury Amerykańskiej było przedstawienie ukazujące historię USA w piosenkach i słowach

Zapraszamy do GALERII

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

W dniach od 30 kwietnia do 8 maja grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika wzięła udział w wymianie międzynarodowej ze szkoła Stiftsgymnasium w miejscowości Xanten. Organizatorem wycieczki była p. Urszula Świderska przy pomocy p. Jolanty Kufel oraz p. Marzanny Rybus. Zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej brało udział 18 uczniów. Opiekunami grupy niemieckiej był  pan Tobias Schrörs oraz pani Maike Freund. Wymiana była współfinansowana przez rodziców uczestników projektu oraz program Polsko-niemiecka wymiana młodzieży PNWM.

Program był bardzo interesujący. Uczestnicy projektu mogli poszerzyć swoje wiadomości z historii (od czasów starożytnego Rzymu po czasy II wojny światowej), geografii (zabytkowa kopalnia Zollverein
w Essen), kultury sztuki i architektury (min. Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii), Park Archeologiczny (świątynia, amfiteatr, rekonstrukcje oryginalnych domów rzymskich).

Nasz projekt rozpoczął się serdecznym przywitaniem grupy polskiej przez dyrektora szkoły oraz burmistrza miasta Xanten. Bardzo podobała  się uczestnikom wizyta w Muzeum rzymskim, a zwłaszcza  możliwość wypróbowania rzymskich narzędzi i przymierzenia  strojów  starożytnych. Mieliśmy również okazje samodzielnie przygotować rzymski obiad pod kierunkiem dr K. Kraus, która przygotowała  oryginalne przepisy z czasów starożytnego Rzymu.  Niespodzianką było spotkanie niemieckiego pisarza. Pan Willi Fährmann ofiarował każdemu uczestnikowi swoją książkę z autografem.  Konieczność współdziałania najlepiej przysłużyła się rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem. W  kolejnych dniach przyszła kolej na poznanie śladów innych epok historycznych.  Uczniowie zwiedzili średniowieczne centrum Xanten, a także katedry  gotyckie w Essen i Kolonii. Zwłaszcza katedra św. Piotra i NMP w Kolonii (zabytek UNESCO) poraziła wszystkich swoim ogromem i zachwyciła witrażami.  Polska młodzież poznała także przemysłową  przeszłość XIX-wiecznego Zagłębia Ruhry podczas zwiedzania kopalni w Essen.
A współczesność okazała się  niezwykle słodka – uczniowie przeżyli mnóstwo wrażeń , także smakowych
w Muzeum Czekolady  w Kolonii.

Wrażenia uczniów są bardzo pozytywne. Nawiązali bardzo dobry kontakt z rówieśnikami z Niemiec. Również rodziny goszczące serdecznie przyjęły naszych uczniów w swoich domach. Mamy nadzieję,
że przełamaliśmy stereotypy  i uprzedzenia pomiędzy naszymi krajami oraz że przyjaźń między
Gimnazjum nr 2 w Świeciu oraz Stiftsgymnasium w Xanten będzie długotrwała.

Fotorelacja z tej pasjonującej wizyty dostępna jest w GALERII

Dnia 3 marca 2011 roku kolejny raz odwiedził naszą szkołę Deutsch Wagen.

24 kwietnia 2009 r. wyruszyło w Polskę pięć samochodów oznakowanych logo "Deutsch Wagen Tour". Nasi lektorzy prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka
iw niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów.

Projekt „Deutsch-Wagen-Tour“ skierowany jest do uczniów, nauczycieli, studentów, rodziców, dyrektorów szkół oraz wszystkich osób, które interesują się językiem niemieckim. Realizacja projektu zaplanowana jest na 3 lata.

Podstawowym wyposażeniem aut są różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z muzyką
i filmami oraz drobne prezenty.

Opis relacji poprzez lektora z wizyty w roku 2010 i 2011 znajdziesz na stronie internetowej Deutsch Wagen w zakładce Weblog wpisując w wyszukiwarkę Świecie lub klikając na ten Link

ÜBER UNSERE SCHULE: Gimnazjum_nr_2_2010.ppt