5 lat wymiany międzynarodowej ze Stiftsgymnasium z Xanten

Świętujemy 5 - lecie wymiany międzynarodowej ze Stiftsgymnasium z Xanten.

To już  5- lecie wymiany międzynarodowej naszego gimnazjum z Xanten. W bieżącym roku wizyta młodziezy niemieckiej odbywała się pod  hasłem muzycznym " W rytmie naszych serc". Wymiana rozpoczęła się w piątek, 25 września od powitania grupy niemieckiej na lotnisku w Bydgoszczy.

Natępnego dnia , wraz z całą szkołą uczestnicy  wymiany szkolnej powędrowała do Deczna. W czasie rajdu szkolnego piekli kiełbaski, grali w siatkówkę oraz częstowali się wypiekami przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli. Nasza grupa została nad jeziorem, Gry integracyjne przygotowane przez panią Rulewską, pozwoliły przełamać pierwszą nieśmiałość. Młodzi Niemcy i Polacy przedstawili się sobie nawzajem i opowiedzieli krótko o sobie, swojej rodzinie i zainteresowaniach.  Po  południu zjedli pyszną pizzę w Da  Grasso i grali w kręgle w grupach mieszanych polsko-niemieckich. Tendzień sprawił, że młodzież nie tylko się poznała, ale i bardzo polubiła.

Niedziela to tradycyjnie ,,Dzień u rodzin”. Uczniowie z Niemiec mieli okazję poznać życie rodzinne oraz tradycyjne polskie potrawy. Niektórzy poznawali urokliwe okolice Świecia, inni zwiedzali Trójmiasto.

Kolejny dzień, to wyprawa do Torunia. W Żywym Muzeum Piernika  młodzież dowiedziała się, jakie składniki potrzebne są do wypieczenia piernika. Miała okazję poznać egzotyczne przyprawy oraz samodzielnie wykonać ,,ozdobę piernikową”. Po wspólnym obiedzie przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Grupie bardzo spodobała się legenda o ,,Katarzynkach” oraz ,,Flisaku” opowiedziana przez panią Świderską. Po nauce nadszedł czas na chwile odpoczynku i pamiątkowe zakupy.

We wtorek uczestnicy wymiany zostali zaproszeni do Urzędu Miasta. Przyjął nas wiceburmistrz pan Krzysztof Kułakowski oraz sekretarz gminy pan Leszek Żurek. Następnie grupa niemiecka zwiedziała zamek w Świeciu, główną atrakcje naszego miasta. Niemcom bardzo spodobała się wspinaczka na jedną z najwyższych krzywych wież w Polsce. Pan Radosław Pyrka opowiedział również historię miasta. Popołudnie spędziliśmy na warsztatach tanecznych i przygotowaniach do happeningu.

30 września  młodzież przygotowywała się do happeningu " W rytmie naszych serc": tworzyła plakaty,ćwiczyła tańce, przydzielała  zadania. Po południu  wszyscy pojechali do Grudziądza. W muzeum im ks. dr Władysława Łegi odbyły się warsztaty czerpania papieru. Młodzi ludzie zdobili je symbolami przyjaźni. W centrum handlowym Alfa uczestniczy mieli czas na ,,zakupowe szaleństwo”.

Nadszedł najważniejszy dzień. Rano pan Łukasz Bielecki przygotował zajęcia sportowe. Ostatnie przygotowania i … happening dla społeczności szkolnej Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Zabawa taniec śmiech i integracja. Podczas przerwy na boisku szkolnym uczestnicy wymiany odtańczyli "Czekoladę",za chwilę do tańca włączyli się uczniowie gimnazjum,  bawili się juz wszyscy, liczył się zapał, uśmiech, poczucie rytmu i umiejętności taneczne nie miały większego znaczenia. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja Ogromną pomoc otrzymaliśmy od rodziców  którzy przygotowali przepyszne ciasta  oraz sałatkę. Dziękujemy!

Na koniec uczniowie uczestniczyli w lekcjach, mogli porównać sposób prowadzenia zajęć w Poslce i Niemczech. Następnie opiekunowie przeprowadzili ankietę ewaluacyjną . W grupach stworzyli kolaże i opisali które części programu najbardziej im się podobały, a co by zmienili.Po obiedzie grupa niemiecka spakowała się i razem pojechaliśmy do Bydgoszczy. Zwiedziliśmy Wyspę Młyńską i odwieźliśmy grupę niemiecką na lotnisko. To był wspaniały tydzień!. Do zobaczenia w maju!

Dzień 1 wymiany

Dzień 2 wymiany