Wymiana międzynarodowa - Xanten 2016

,,Xanten – miasto które zachwyciło gimnazjalistów z Dwójki”

W maju 2016 r. 13- osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika wzięła udział w wymianie szkolnej pt. „Handwerk und Handel in Xanten und Umgebung – Rzemiosło i handel w Xanten i okolicach”. Projekt uzyskał dofinansowanie Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To już szósty raz gimnazjaliści wyruszyli na spotkanie z kolegami i kulturą sąsiedniego kraju

Uczestnicy wymiany bez przygód dotarli do Xanten, gdzie znajduje się zaprzyjaźnione Stiftsgynasium. Pierwszy dzień służył poznaniu zwyczajnego dnia niemieckiej rodziny. Niemieccy koledzy przygotowali jednak dla gości wiele niespodzianek. Nie brakło wypraw na kajaki, ognisk i wspólnych wypraw rowerowych. W poniedziałek rano po oficjalnym powitaniu przez dyrektora, uczestnicy wymiany zwiedzili szkołę. Następnie czekała ich wycieczka do Düsseldorfu. Podzieleni na grupy polsko – niemieckie otrzymali zadanie wykonania jak najbardziej ,,zwariowanego selfi” przy zabytkach zaznaczonych na mapach. Następnie podziwiali piękno miasta z wieży Rheinturm, której wysokość wynosi ok. 240 metrów. Wielkie wrażenie wywarła też wizyta w Landtagu, gdzie młodzież dyskutowała z panią poseł Marie-Luise Fasse na temat podobieństw i różnic systemu szkolnictwa w naszych krajach oraz o współczesnych problemach państw europejskich. W kolejnym dniu uczniowie odkrywali uroki Xanten. Zachwyciła ich katedra łącząca w sobie dwa style: gotycki i romański, uliczki zabudowane maleńkimi ukwieconymi domkami oraz młyn – wiatrak nadal dostarczający mąkę mieszkańcom. Gra miejska i zabawy integracyjne – nie tylko przyczyniły się do zacieśnienia więzi między młodzieżą, ale zachęcały też do nawiązywania kontaktów z przechodniami i konwersacji w języku niemieckim. Przyszedł czas ,,rzymski dzień”. W starożytności w tym właśnie miejscu nad Renem znajdował się obóz warowny. Młodzież rozpoczęła go wysłuchaniem wykładu , za chwilę zaś wzięła udział w przygotowaniu pokazu mody starożytnych Rzymian. W Archeologicznym Parku Xanten zwiedzała rekonstrukcje świątyń, łaźni i domów rzymskich.

Bardzo podobała się wszystkim wystawa fotografii w Oberhausen. W Gasometers podziwiali wystawę fotografii pt. „Wunder der Natur” czyli ,,Cuda natury”. Znajdowała się tu ogromna kula, zwiedzający poczuli się jak uczestnicy wyprawy kosmicznej, leżąc na poduszkach, podziwiali jak przez miliardy lat zmieniała się planeta Ziemia. Zwiedzili też firmę Lemken, znaną z produkcji nowoczesnych części maszyn rolniczych.

Pełną emocji i wrażeń wizytę zakończył wieczór pożegnalny, na który składały się: gry integracyjne, grill, prezentacja z przebiegu wymiany szkolnej oraz rozstrzygnięcie konkursów ,,Zwariowane selfi” oraz „Stadtrallye”, czyli gra miejska. Ostatni dzień projektu zapewnił młodzieży relaks przy minigolfie, zaś opiekunowie wymiany omówili plany kolejnego spotkania młodzieży, tym razem w naszym mieście w Świecie.

Uczniowie z żalem żegnali się z niemieckimi kolegami. Pozytywne wrażenia słychać w wypowiedziach uczestników- Emilia: „Bardzo zachęcam do udziału w takiej wymianie. To naprawdę fajna sprawa można poznać inną kulturę, obyczaje i oczywiście podszkolić język. Poznasz również bardzo miłych ludzi, zżyjesz się z nimi. Zmienia się także zdanie o tym kraju oraz jego mieszkańcach”. „ Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy ze Stsiftsgymnasium w Xanten. Każda wizyta przynosi mnóstwo pozytywnych doświadczeń, przede wszystkim pozwala usunąć stereotypy i poznać bogactwo kultury naszych sąsiadów. To także okazja do podpatrzenia ciekawych rozwiązań wychowawczych i edukacyjnych. ” - twierdzi organizatorka wymiany Urszula Świderska, nauczycielka języka niemieckiego.

Już teraz uczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowują się do wizyty młodzieży niemieckiej, która odbędzie się w październiku 2016 roku.

A tak napisały o nas media: "Czas Świecia", 11.06.2016 r.