Wymiana międzynarodowa Świecie 2016

relacja na stronie Urzędu Miasta w Świeciu

W zdrowym ciele – zdrowy duch” -  spotkanie z młodzieżą z Xanten w  Gimnazjum nr 2

W  ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Gimnajzum nr 2 już po raz 6. odbywała się wizyta młodzieży niemieckiej ze Stiftsgymnasiums w Xanten.  Podczas tygodniowego spotkania młodzi uczestnicy udowodnili,  że  zdrowy styl życia i sport  są świetnym sposobem  na nawiązywanie przyjaźni.

W Tleniu, tuż nad pięknym zalewem, w   Ośrodku Szkoleniowym BART, młodzi Polacy i Niemcy  mieli okazję do poznania się. Gospodarze witali ich pysznym malinowym  ciastem. Podczas zabaw  nastąpiła prezentacja osób, zainteresowań i pasji. Nie przeszkadzały niedostatki znajomości języka sąsiadów.  Uśmiech,   słowniczki pozwalały dociec wszystkich informacji. Po animacjach językowych ZIP –ZAP nadeszła chwila na rekreację.  Uczestnicy towarzyskich rozgrywek piłkarskich nie tylko wspaniale odbijali piłkę , lecz także opowiadali o swoich szkolnych sprawach. Chwilę potem ruszyli na poszukiwanie jajek niespodzianek. Wyszukiwali je pod krzaczkami i w trawie. Literki w nich ukryte tworzyły hasła  polskie i niemieckie opisujące zdrowie. Pobyt na świeżym powietrzu, ciekawe zajęcia zaostrzyły apetyty uczestników. Zapach grillowanych kiełbasek i ryb kusił.  Dzień zakończył się wspaniałą ucztą.

Niedziela , to dzień podróżników -  niemieccy uczniowie wraz z rodzinami  polskich kolegów odwiedzali  miejscowości na Pomorzu: Gdańsk, Gdynię, Sopot, Grudziądz, Bydgoszcz i Rulewo. Wszyscy wrócili szczęśliwi i pełni wrażeń.

Kolejny dzień rozpoczął się od oficjalnego powitania gości z Xanten.  Następnie pod kierunkiem  p. Andys – Steckiewicz młodzież  rozgrzewała się podczas profesjonalnych  zajęć  fitness. Dziewczęta z dumą wypowiadały słowo, Muskelkater”, czyli zakwasy.  Chwilę wytchnienia uczestnicy  mieli podczas warsztatów przeprowadzonych przez p. Justynę Dworakowską. Tym razem młodzież rozwijała swoje talenty malarskie. Wszystkie prace stworzyły potem jedna kompozycję. Wystawiono ja ku podziwowi  gimnazjalnej braci w bibliotece. We wtorek uczestnicy wymiany spotkali się w Urzędzie Miasta z panem Wiceburmistrzem Krzysztofem Kułakowskim oraz Sekretarzem Gminy panem Leszkiem Żurkiem.  Zostali bardzo serdecznie przyjęci. Rozmawiali o dalszej współpracy. Obejrzeli też przygotowany w języku niemieckim film promujący nasze miasto Świecie. Nastał czas na  osobiste poznanie uroków Świecia. Bardzo podobała się gimnazjalistom z Niemiec wizyta w świeckim zamku, a zwłaszcza wspinaczka na wieżę z urokliwą panoramą miasta i Wisły. Jeszcze większy entuzjazm wywołały zabawy w Parku Wodnym, gdzie młodzi ludzie mogli pływać, zjeżdżać  oraz bawić się w jacuzzi.  Podczas kolacji grupa niemiecka degustowała typowo polskie potrawy. Pierogi były przepyszne !Dziękujemy ,,Spiżarnii”!

We środę wszystkich uczestników wymiany czekała wyprawa do Torunia. Sprawdzali swoje umiejętności eksperymentatorskie.  Samodzielnie próbowali  przygotować świece oraz mydło. Pod  czujnym okiem instruktorów  eksperymenty zakończyły się sukcesem. Mydełka o różnych kształtach i zapachach mogli zabrać na pamiątkę. Przewodnikami po mieście byli polscy uczniowie. Przygotowali informacje o zabytkach , legendy miejskie oraz przedstawili  wybitne postaci z dziejów.  Aby odprężyć się po spotkaniu z historią Torunia młodzież przystąpiła do konkursu na ,,śmieszne selfi przy zabytkach Torunia”. Gratulujemy kreatywności i pomysłowości.  Opiekunowie nie podjęli się wyłonienia zwycięzcy, gdyż wszystkie fotografie wyróżniały się pomysłowością i szczęśliwymi uśmiechami.

,,Dzień piracki” – to czwartek.  O sprawność piratów zadbał p. Łukasz Bielecki podczas zajęć sportowych.  Następnie uczestnicy redagowali … kartki pocztowe dla rodzin. Dla niektórych to było nowe i miłe doświadczenie. Pierwszy raz w życiu pisali i wysłali pocztówki.  Większość przesyła pozdrowienia dla rodziców za pomocą SMS.  Następnie grupa niemiecka  uczestniczyła w otrzęsinach klas pierwszych. Jako piraci musieli,  m.in. zbudować morskiego potwora ,,Krakena”, czy odszukać zaginiony skarb. Wszyscy świetnie się bawili.  Kolejną niespodzianką  był wieczór pożegnalny i  dyskoteka szkolna. Każdy gimnazjalista z Dwójki  mógł potańczyć i porozmawiać z kolegami z Xanten. Dla wszystkich było to ciekawe doświadczenie, motywujące do nauki języków obcych.

Nastał czas pożegnania, w piątek po wspólnym śniadaniu uczestnicy dokonali ewaluacji programu i wypełnili ankiety. Następnie w grupach polsko – niemieckich można było  jeszcze raz zwiedzić Świecie, czy pożegnać się z rodzinami i nowymi kolegami. W południe  młodzież wyruszyła do Bydgoszczy, przed odlotem do Niemiec skorzystała jeszcze z jednej atrakcji – rozgrywki w kręgle, wiele emocji i relaks równocześnie. Około godziny 19.00 młodzi ludzie wylali morze łez podczas pożegnania. „Już tęsknimy ! Nie możemy się doczekać rewizyty w maju w Xanten!” – zapewniali gimnazjaliści z Dwójki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, dyrekcji,  uczniom , rodzicom oraz władzom miasta za pomoc,  wsparcie i zaangażowanie w projekt ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – Urszula Świderska. Projekt ten  otrzymał dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.