Koncert Schulchor des Stiftsgymnasiums aus Xanten

Koncert  chóru z Xanten w Gimnazjum nr 2  na You Tube

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu w naszym gimnazjum , jaka ukazała się na Portalu Świecie24

Zapraszamy do gelerii zdjęć dokumentującej pobyt chóru z Xanten  w Świeciu

„Śpiewanie bez granic”- wizyta Schulchor des Stiftsgymnasiums aus Xanten

W ramach współpracy Gimnazjum nr 2  w Świeciu oraz Stiftsgymnaium  w Xanten, która trwa od dwóch lat, gościł w naszym mieście 20 i 21 listopada chór młodzieży niemieckiej. Najważniejszym celem oczywiście  było zaprezentowanie kunsztu wokalnego. Świeccy gimnazjaliści po raz pierwszy mieli okazję wysłuchania utworów śpiewanych na cztery głosy. Początkową nieufność szybko zastąpił entuzjazm i gromkie brawa. Najpierw  bowiem zabrzmiały piosenki francuskie, potem niemieckie.  I niespodzianka- Niemieccy rówieśnicy przygotowali  choralną aranżację piosenki biesiadnej „Pije Kuba do Jakuba”, za chwilę już cała publiczność stała i klaskała w rytm  przeboju „ Jak się masz kochanie?”. Owacje na koniec koncertu były potwierdzeniem uznania dla  mistrzostwa niemieckich kolegów i ich dyrygenta p. Georga Gerissena.  Po koncercie przyszedł czas na wspólną wyprawę do zamku i innych zabytków miasta. Następnego dnia  chór złożył wizytę u p. Burmistrza  Tadeusza Pogody . Tu dał krótki  popis swoich umiejętności.

Najważniejszym jednak wydarzeniem był koncert  dla społeczności miasta Świecia , jaki przygotowano w kościele  NPNMP . Po zapadnięciu zmroku  Klasztorek szczelnie wypełnił się publicznością. Wśród gości znajdowali się  włodarze miasta z  p .Burmistrzem  Tadeuszem Pogodą i  Przewodniczącym  Rady Miejskiej p. Jerzym Wójcikiem na czele. Słuchacze entuzjastycznie oklaskiwali  przeboje muzyki chóralnej. Pieśni francuskie i niemieckie przeplatały się z pieśniami o charakterze religijnym. Owacjami na stojąco i wyklaskiwaniem  refrenu  przyjęto  znowu piosenkę „Jak się masz kochanie?” . Równie pięknie w repertuarze pieśni religijnych i ludowych zaprezentował się obchodzący w tym roku swoje dziesięciolecie istnienia  świecki chór „Parati Semper” . Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem  utworu „Modlitwa o pokój” . Zapewne nigdy jeszcze w  tej świątyni jednego utworu nie wykonywało tak liczne grono śpiewaków. Publiczność  była wyraźnie wzruszona. Każdy miał poczucie, że śpiew stanowi uniwersalny język porozumienia między przedstawicielami różnych kultur. Konieczny okazał się bis, oczywiście  „Jak się masz kochanie…”  Słowa popularnego przeboju nabrały w ustach młodych chórzystów  uniwersalnego wymiaru.

Po koncercie przyszedł czas na podziękowania. Wykonawcom i gościom złożył je  ksiądz  Przemyslaw Szulc  oraz burmistrz  p. Tadeusz Pogoda. Na zakończenie gratulacje dla mistrzostwa wokalnego  chórów złożyła p. dyrektor Gimnazjum nr 2 p. Wioletta Kufel.

Sądzimy, iż było to interesujące wydarzenie kulturalne dla mieszkańców naszego miasta.

„Nasza młodzież wciąż zapatrzona jest na Zachód, chcieliśmy odmienić  stereotypowe myślenie o krajach znajdujących się na wschód od Odry. Myślę, że dzięki tygodniowemu pobytowi  w Polsce udało się to,. Osobiście, zamierzam przyjechać  tu wkrótce z własną rodziną. Jestem pewny, że również Ci młodzi ludzie powrócą” Tak żegnał się z  panią Urszulą Świderską , organizatorką przedsięwzięcia Georg Gerissen, dyrygent  chóru Stiftsgymnasiums z Xanten.

Żegnaliśmy niemiecką młodzież oraz jej opiekunów p. Georga Gerissena i p. Maike Freund  w przekonaniu ,że muzyka i śpiew  łączą ludzi bez wzgledu na wiek i kulturę.  Liczymy, że  nastąpią następne wizyty młodzieży niemieckiej, a być może w przyszłości zabrzmi wspaniałym śpiewem chór  młodzieży polskiej i  niemieckiej.