Wymiana polsko - niemiecka 2013

 

             

 

O wizycie młodzieży z Xanten przeczytasz na Portalu Świecie24

  Zdjęcie Dzień siódmy - pożegnanie

Piątkowa noc na pewno nie należała do najweselszych. Nasi goście z Xanten wracali do Niemiec. Gimnazjaliści pojechali z nimi na lotnisko. Przy pożegnaniu padło wiele słów przyjaźni skropionych obfitymi łzami. Teraz młodzi ludzie muszą czekać do maja na następne spotkanie.  Tym razem, to świecianie wyjadą do Xanten.

zapraszamy do galerii...

 

 

ZdjęcieDzień szósty 17 października 2013 r.- w tej szkole nikt się nie nudzi!

Uczestnicy wymiany mieli okazję zobaczyć jak wygląda niecodzienny dzień gimnazjalisty. Najpierw dokonali oni podsumowania własnych odkryć na szlaku M. Kopernika, przygotowalli wystawkę z prac plastycznych, dokończyli prezentacje zdjęć i prezentację multimedialną o wielkim astronomie. Po wykonaniu zadań bawili się pysznie podczas otrzęsin klas pierwszych. W tym roku temetem przewodnim było wesele. Pierwszoklasiści stosownie i uroczyście się przebrali,przedstawili swoje klasowe rodziny. Potem zas wodzirej zaprosił wszystkich, także naszych niemieckich gości do udziału w weselnych zabawach. Śmiechu co nie miara było przy tancach na gazecie, poszukiwaniu klamerek, czy transportowaniu balonika bez użycia rąk. Całą imprezę zakończył pociag przyjaźni. 

Po południu zaś uczniowie, rodzice i nauczyciele przygotwali Bundes Abend. Młodzież wspaniale się zaprezentowała. Wystawa fotografii, prac plastycznych i prezentacje bardzo podobały się przybyłym na ten wieczór gosciom. Również film przedstawiajacy całą wymianę świetnie oddawał ducha współpracy i przyjaźni pomiedzy swiecianami i xanteńczykami. Młodzież szybko opuściła rodziców i nauczycieli i ruszyła do tańca, cały wieczór trwała dyskoteka, W rytmie disco, techno i pop  szaleli w tańcu modzi ludzie.

zapraszamy do galerii...

 

 

 

Zdjęcie Dzień piąty- 16 października 2013 roku- toruńskim szlakiem Mikołaja Kopernika

        Nie sposób pominąć Torunia na szlaku kopernikańskim. To przecież miejsce jego urodzin i dzieciństwa.Tu, w kościele św. Janów został ochrzczony, a na ul. św. Anny upływało jego dzieciństwo.  W Toruniu młodzież odwiedziła geodium, gdzie podczas eksperymentów i doświadczeń przekonywali się o zmianach, jakie zachodzą w Kosmosie.  sposób przedstwiono zmiany, jakie dokonują się w Kosmosie. Po tej dawce wiedzy astronomicznej przyszła kolej na zwiedzanie miasta. Pani przewodnik zaprezentowała najpiekniejsze obiekty miasta oraz ich historie i legendy. Zakończeniem wyprawy do Torunia stało się pieczenie pierników w Muzeum Piernika. Zarówno receptury, jak i wyrabianie ciasta, bardzo się podobały młodzieży. Najbardziej ucieszyły ich własnoręcznie przygotowane pierniki o najróżniejszych kształtach.

zapraszamy do galerii...

 

 

 

Zdjęcie  Dzień czwarty -15 października 2013 roku

    Uczestnicy wymniany spędzili go w Świeciu na zajęciach związanych bezpośrednio z tematyką wymiany. Po śniadaniu w szkole udali się oni do orbitarium przy I Liceum Ogólnokształcącym. Z zainteresowaniem młodzież przyglądała się tajemniczym sprzętom. Wszyscy próbowali oglądać Śłońce przez specjalną lunetę. Poranna mgiełka utrudniała jednak to zadanie. O 11.00 odbyło się spotkanie z p. Tadeuszem Pogodą Burmistrzem Świecia i Sekretarzem , p. Leszkeim  Żurkiem. Po oficjalnych powitaniach, Pan Burmistrz przybliżył naszym gościom historię miasta oraz opisał jego obecne oblicze. Młodzież obejrza ła film o wspólczesnym  Świeciu. Po poczęstunku wszyscy uczestnicy spotkania uśmiechnieci stanęli do wspólnej fotografii. Potem przyszła pora na zwiedzanie Świecia. Bardzo podonał się naszym gościom rynek i przyległe uliczki. Po obiedzie młodzież powędrowała do zamku. Nikt nie obwiał się wspinaczki po wąskich schodach na szczyt wieży. Trud wspinaczki nagrodził prześliczny widok na dolinę Wisły i na miasto. Po powrocie do szkoły Niemcy i Polacy zaprtezentowali swoją wiedzę astronomiczno - historyczną. Skonstruowali oni model Układu Słonecznego oraz przygotowali wystawę o Mikołaju Koperniku.

zapraszamy do galerii...

 

 

 

Zdjęcie  Dzień trzeci - 14 października 2013 r.- z Mikołajem Kopernikiem w Grudziądzu

Tego dnia młodzież polska i niemiecka poznawała Grudziądz miasto, w którym Kopernik odczytał swój traktat o monecie. Znakomity astronom równie dobrze radził sobie z astronomią, medycyną i prawem. Uczestnicy wymiany zwiedzili muzeum. Po wzbogaceniu wiedzy w wrażeniach estetycznych przyszła kolej na praktyczne umiejętności. Pod okiem instruktorów młodzi ludzie poznawali dawną technikę wytwarzania papieru, nazywanego czerpanym. Każdy wyprodukował własny skrawek papieru. Kolejne zadanie polegało na wykonaniu ilustracji dotyczącej Mikołaja Kopernika lub wymiany na arkuszu papieru czerpanego. Zakończeniem wyprawy był spacer po urokliwych uliczkach Grudziądza.

zapraszamy do galerii - dzień 3

 

 

 

Zdjęcie Dzień drugi wymiany młodzieży -13 października 2013 r.

Goście z Xanten spędzili czas u rodzin polskich. Mieli okazje zapoznać się z codziennymi obyczajami rówieśników. Koledzy ze Świecia zapewnili im wilele rozrywek. Odbywały się wspólne, rodzinne wycieczki do okolicznych miast, czy Malborka. Niektórzy speędzili ten dzień w plenerze, na grach i zabawach, zakończonym wieczornym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

zapraszamy do galerii

 

 

 

Zdjęcie  Dzień pierwszy wymiany młodzieży 12 października 2013 roku

   W sobotni poranek grupa 15 uczniów wyruszyła do Gdańska. Na lotnisku powitali oni niemieckich gości z zaprzyjaźniownego Stiftsgymnasiums z Xanten. Temat wymiany "Śladami Mikołaja Kopernika" związany jest z przypadajacymi w tym roku ważnymi rocznicami  z  życia astronoma: 540.urodzin,470.rocznicą śmierci i wydania dzieła "O obrotach sfer niebieskich". 

   Po serdecznym powitaniu i przełamaniu onieśmielenia, młodzież wraz z opiekunami udała się do Oliwy. Tu na placu przed katedrą wszyscy się przedstawili. Po czym ruszyli do katedry, aby wysłuchać koncertu organowego. Wspaniałe organy z XVIII wieku zachwyciły nie tylko mocnymi dźwiękami  utworów muzycznych, lecz także pięknymi  rzeźbami. Zwedziwszy katedrę uczestnicy udali się do parku  przy Pałacu Opatów. Złote liscie,  stawy i przepiękne aleje tworzyły nastrój złotej polskiej jesieni. Po posiłku wszysccy wyruszyli na zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku. Pod opieką pani przewodnik nie tylko obejrzeli napiekniejsze ulice- Długi Targ, Chlebnicką i Mariacką, lecz także poznali niezywkłe historie z dziejów miasta. na koniec dnia młodziez wróciła do Świecia. 

Zazapraszamy do galerii...