Wymiana międzynarodowa 2011

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w Gimnazjum nr 2

Uczniowie i nauczciele z naszego gimnazjum nawiązali współpracę z rówieśnikami w Xanten. W dniach 17- 23 października 2011 mieliśmy przyjemność gościć niemieckich kolegów i koleżanki w Świeciu. Tematem spotkania była „Muzyka bez granic”. W jego trakcie uczestnicy poznawali i prezentowali dorobek muzyczny swoich narodów, dyskutowali na temat stereotypów. Najważniejszym jednak zadaniem stało się przygotowanie polsko – niemieckiego koncertu. Odbył  się on we czwartek. Publiczność, wśród której znaleźli się rodzice,  przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie doskonale bawiła się przy polskich i niemieckich szlagierach muzyki poważnej i rozrywkowej.  Jesteśmy pewni,  że wszyscy oklaskujący występ widzowie przekonali się, że muzyka łączy ludzi różnych narodów, języków i przekonań.

Atrakcyjny i bogaty w wydarzenia program został zrealizowany dzięki uzyskaniu dofinasowania  w ramach programu europejskiego „Młodzież w działaniu”.

obejrzyj prezentację z wymiany...

Wizyta przygotowawcza 16-19 września 2011

Po bardzo udanej wymianie młodzieży w maju bieżącego roku, kiedy  to mieliśmy przyjemność poznać niemiecką młodzież w Xanten,  nastał czas  wspólnych polsko- niemieckich działań w Świeciu.  W dniach 16 – 19 września 2011 roku odbyła się w naszej szkole  wizyta przygotowawcza w ramach realizacji projektu ,,Młodzież w działaniu”. Temat wymiany to: „Muzyka bez granic”.

Po uroczystym powitaniu, opiekunowie projektu przystąpili do pracy. Najpierw zaprezentowano Europejskie Centrum Młodzieży w Chełmnie, gdzie  będzie spędzać czas młodzież. Potem przystąpiono do prezentacji harmonogramu wizyty, dopracowano szczegóły. Nikt na pewno nie będzie się nudził. Młodzież pozna muzykę swoich krajów, przeprowadzi dyskusję na temat szkodliwości stereotypów  i pożytkach płynących z tolerancji. Ukoronowaniem wspólnych działań muzycznych będzie koncert wokalno-muzyczny zaprezentowany przed społecznością szkolną i władzami miasta. Ważną częścią programu będzie na pewno poznanie piękna najbliższych okolic. W planie przewidziano zwiedzanie Świecia, Torunia i Chełmna oraz wizytę w bydgoskiej filharmonii.

Nauczyciele z Xanten zachwycali się również pięknem naszego regionu. Wielkie wrażenie zrobiła na nich wizyta w świeckim zamku. Zauroczyli się uliczkami starego Chełmna oraz Torunia. Poznawanie polskiej kultury dotyczyło także kulinariów. Szczególnie smakowały pierogi i barszcz.

Trzy dni szybko minęły. Jesteśmy pewni, że omówiliśmy i przygotowaliśmy wszelkie szczegóły wymiany. Niemieccy opiekunowie projektu chwalili polską gościnność  i życzliwość oraz profesjonalizm.

Organizator wymiany dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomyślnego przebiegu wizyty. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruje do p. W. Mazur, gdzie mieszkali goście oraz dyrektora Gimnazjum nr 2.

zapraszamy do galerii

Wymiana polsko - niemiecka młodzieży z gimnazjów ze Świecia i Xanten

W dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2012 r. grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika wzięła udział w wymianie międzynarodowej ze szkołą Stiftsgymnasium w miejscowości Xanten. Organizatorem przedsięwzięcia była     p. Urszula Świderska , wspierała ją p. Jolanta Kufel oraz p. Marzanna Rybus. Zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej brało udział 18 uczniów. Opiekunami grupy niemieckiej był  pan Tobias Schrörs oraz pani Maike Freund. Wymiana była współfinansowana przez rodziców uczestników projektu oraz program Polsko-niemiecka wymiana młodzieży PNWM.

Młodzież nie miała ani chwili na nudę, czy bezczynność. Uczestnicy projektu poszerzyli swoje wiadomości z historii (od czasów starożytnego Rzymu po czasy II wojny światowej), geografii (zabytkowa kopalnia Zollverein
w Essen), kultury sztuki i architektury (m. in. Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii), Park Archeologiczny (świątynia, amfiteatr, rekonstrukcje oryginalnych domów rzymskich).

Nasz projekt rozpoczął się serdecznym przywitaniem grupy polskiej przez dyrektora szkoły oraz burmistrza miasta Xanten. Bardzo podobała  się uczestnikom wizyta w Muzeum rzymskim, a zwłaszcza  możliwość wypróbowania rzymskich narzędzi i przymierzenia  strojów  starożytnych. Mieliśmy również okazje samodzielnie przygotować rzymski obiad pod kierunkiem dr K. Kraus, która wykorzystała  oryginalne przepisy z czasów starożytnego Rzymu.

Niespodzianką było spotkanie niemieckiego pisarza. Pan Willi Fährmann ofiarował każdemu uczestnikowi swoją książkę z autografem.  Konieczność współdziałania najlepiej przysłużyła się rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem. W  kolejnych dniach przyszła kolej na poznanie śladów innych epok historycznych.  Uczniowie zwiedzili średniowieczne centrum Xanten, a także katedry  gotyckie w Essen i Kolonii. Zwłaszcza katedra św. Piotra i NMP w Kolonii (zabytek UNESCO) poraziła wszystkich swoim ogromem i zachwyciła witrażami.  Polska młodzież poznała także przemysłową  przeszłość XIX-wiecznego Zagłębia Ruhry podczas zwiedzania kopalni w Essen.
  Również współczesność okazała się  niezwykle słodka – uczniowie przeżyli mnóstwo wrażeń , także smakowych
w Muzeum Czekolady  w Kolonii.

Dzięki tej wymianie  uczniowie naszego gimnazjum nawiązali bardzo dobry kontakt z rówieśnikami z Niemiec. Zawiązały się przyjeźnie, smutno było rozstawać się w ostatnim dniu. Wiedzieliśmy jednak, że to początek wspaniałęj współpracy z  gimnazjum w Xanten. Teraz z neicierpliwością wyczekiwać będzimy przybycia jesienią niemieckich przyjaciół do Świecia.

zapraszamy do galerii