Archiwum

Wymiana międzynarodowa 2012

 

Koncert  chóru z Xanten w Gimnazjum nr 2  na You Tube

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu w naszym gimnazjum , jaka ukazała się na Portalu Świecie24

Zapraszamy do gelerii zdjęć dokumentującej pobyt chóru z Xanten  w Świeciu

 

 

„Śpiewanie bez granic”- wizyta Schulchor des Stiftsgymnasiums aus Xanten

    W ramach współpracy Gimnazjum nr 2  w Świeciu oraz Stiftsgymnaium  w Xanten, która trwa od dwóch lat, gościł w naszym mieście 20 i 21 listopada chór młodzieży niemieckiej. Najważniejszym celem oczywiście  było zaprezentowanie kunsztu wokalnego. Świeccy gimnazjaliści po raz pierwszy mieli okazję wysłuchania utworów śpiewanych na cztery głosy. Początkową nieufność szybko zastąpił entuzjazm i gromkie brawa. Najpierw  bowiem zabrzmiały piosenki francuskie, potem niemieckie.  I niespodzianka- Niemieccy rówieśnicy przygotowali  choralną aranżację piosenki biesiadnej „Pije Kuba do Jakuba”, za chwilę już cała publiczność stała i klaskała w rytm  przeboju „ Jak się masz kochanie?”. Owacje na koniec koncertu były potwierdzeniem uznania dla  mistrzostwa niemieckich kolegów i ich dyrygenta p. Georga Gerissena.  Po koncercie przyszedł czas na wspólną wyprawę do zamku i innych zabytków miasta. Następnego dnia  chór złożył wizytę u p. Burmistrza  Tadeusza Pogody . Tu dał krótki  popis swoich umiejętności.

     Najważniejszym jednak wydarzeniem był koncert  dla społeczności miasta Świecia , jaki przygotowano w kościele  NPNMP . Po zapadnięciu zmroku  Klasztorek szczelnie wypełnił się publicznością. Wśród gości znajdowali się  włodarze miasta z  p .Burmistrzem  Tadeuszem Pogodą i  Przewodniczącym  Rady Miejskiej p. Jerzym Wójcikiem na czele. Słuchacze entuzjastycznie oklaskiwali  przeboje muzyki chóralnej. Pieśni francuskie i niemieckie przeplatały się z pieśniami o charakterze religijnym. Owacjami na stojąco i wyklaskiwaniem  refrenu  przyjęto  znowu piosenkę „Jak się masz kochanie?” . Równie pięknie w repertuarze pieśni religijnych i ludowych zaprezentował się obchodzący w tym roku swoje dziesięciolecie istnienia  świecki chór „Parati Semper” . Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem  utworu „Modlitwa o pokój” . Zapewne nigdy jeszcze w  tej świątyni jednego utworu nie wykonywało tak liczne grono śpiewaków. Publiczność  była wyraźnie wzruszona. Każdy miał poczucie, że śpiew stanowi uniwersalny język porozumienia między przedstawicielami różnych kultur. Konieczny okazał się bis, oczywiście  „Jak się masz kochanie…”  Słowa popularnego przeboju nabrały w ustach młodych chórzystów  uniwersalnego wymiaru.

   Po koncercie przyszedł czas na podziękowania. Wykonawcom i gościom złożył je  ksiądz  Przemyslaw Szulc  oraz burmistrz  p. Tadeusz Pogoda. Na zakończenie gratulacje dla mistrzostwa wokalnego  chórów złożyła p. dyrektor Gimnazjum nr 2 p. Wioletta Kufel. 

Sądzimy, iż było to interesujące wydarzenie kulturalne dla mieszkańców naszego miasta.

   „Nasza młodzież wciąż zapatrzona jest na Zachód, chcieliśmy odmienić  stereotypowe myślenie o krajach znajdujących się na wschód od Odry. Myślę, że dzięki tygodniowemu pobytowi  w Polsce udało się to,. Osobiście, zamierzam przyjechać  tu wkrótce z własną rodziną. Jestem pewny, że również Ci młodzi ludzie powrócą” Tak żegnał się z  panią Urszulą Świderską , organizatorką przedsięwzięcia Georg Gerissen, dyrygent  chóru Stiftsgymnasiums z Xanten.

    Żegnaliśmy niemiecką młodzież oraz jej opiekunów p. Georga Gerissena i p. Maike Freund  w przekonaniu ,że muzyka i śpiew  łączą ludzi bez wzgledu na wiek i kulturę.  Liczymy, że  nastąpią następne wizyty młodzieży niemieckiej, a być może w przyszłości zabrzmi wspaniałym śpiewem chór  młodzieży polskiej i  niemieckiej.

 

 


 

 

 

City of the future  wymiana polsko –niemiecka 2012

czytaj o wymianie na Portalu Świecie 24

             Dzień pierwszy  i drugi 2012 roku (29-30 września 2012 r.).Uczniowie naszego gimnazjum z niecierpliwością oczekują  na swoich kolegów na lotnisku w Gdańsku. To już druga wizyta gości z niemieckiego Xanten. Tym razem przybywa do nas 20-stu trzynastolatków  ze Siftsgymnasium  w tym mieście pod opieką pana dyrektora Fraza Josefa Klaußena i przesympatycznej pani Maike Freund. Po serdecznym powitaniu wszyscy zmierzamy do Świecia. Tu już czekają na nas rodziny naszych uczniów. Przez jeden dzień młodzi Niemcy przyglądają się  jak wygląda codzienne życie ich polskich rówieśników. Rodzice naszych uczniów  przygotowali niecodzienne atrakcje. Większość  z niemieckich kolegów wyruszyła na rodzinne przejażdżki  do okolicznych miast, np. Torunia. Pierwsze bariery, także językowe zostają przełamane. Jeśli znajomość języka niemieckiego jest niewystarczająca, to można skorzystać z  angielskiego. Zawsze jednak największe znaczenie ma otwartość i gotowość do porozumiewania się. A po przełamani nieśmiałości nie brakuje jej nikomu. W niedzielę, nasi niemieccy koledzy wraz z opiekunami  zamieszkali w domu pani Zielińskiej. Polscy rówieśnicy towarzyszą  im do późnego wieczora. Zawiązują  się pierwsze przyjaźnie.

zapraszamy do galerii

Powiatnie w sobotni wieczór w gościnnym barze "Kardamon". Niemcom bardzo smakowały polskie specjały oraz sympatyczna atmosfera tego miejsca.

                       Dzień trzeci (1 października 2012r.) Do pracy przystąpić czas! Tematem wymiany młodzież jest „Miasto przyszłości”. W wymianie tej uczestniczą młodzi ludzi z Niemiec, Holandii, Francji i Turcji. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tak rozbudowanym projekcie. Aby przystąpić do wykonania tych zadań , najpierw musimy przyjrzeć się  współczesnym miastom. Zaczynamy od Świecia. Pod opieką pani D. Kaczyńskiej i  pana Radosława pyrki wyruszamy „odkrywać Świecie”. Wydaje się nam,  że znamy je całkiem dobrze. Jednak wspólna wędrówka  z naszymi niemieckimi kolegami odkrywa przed nami wiele tajemnic. Pozornie znane miejsca, codziennie mijane wydają się tajemnicze i niezwykłe. Największe wrażenie wywiera zamek  krzyżacki. Wąskie korytarze, kręte schody  wywołują dreszczyk  strachu i niesamowitości. Również nietoperze zawieszone pod sufitem   budzą ciekawość. Nie brakuje chętnych do wypróbowania, jak działają dyby i każdy mierzy się dzielnie z wąskim schodami na wieżę zamkową. Widok z góry zapiera dech w piersiach., Całe miasto  Przed nami! Zastanawiamy się, co moglibyśmy w nim zmienić, aby żyło się w nim szczęśliwiej i lepiej?  Po powrocie do szkoły  dyskutujemy o wrażeniach. Ulice, które mijamy codziennie w drodze  do szkoły teraz wydają  się nam niezwykłe.  Pełni wrażeń przystępujemy do działania. Projektujemy i wykonujemy makietę naszego zamku. Tworzymy ją teraz, wydaje się niepozorna, ale za kilka miesięcy w Xanten, stanie się częścią wielkiej wystawy, prezentującej  te obiekty, które musimy zachować dla przyszłych pokoleń.

zapraszamy do galerii...

    

      Świecie bardzo podobało się naszym niemieckim gościom. Wspólne zwiedzanie miasta sprzyjało nawiązywaniu  przyjacielskich kontaktów.      

           Dzień czwarty( 2 października 2012 r.) Ten dzień  poświęcony jest też na dalsze zgłębianie tematu. Jedziemy do Grudziądza, dla nas zwyczajnego miasta, do którego zazwyczaj udajemy się po zakupy. Odkrywamy uroki nadwiślańskich bulwarów i spichlerzy. Zwiedzamy muzeum w nich umieszczone. Chłopcy z dociekliwością przyglądają się uzbrojeniu z różnych epok,  zwłaszcza broni palnej i karabinom.  Wszyscy dajemy się ponieść  fantazji i dawnym czasom podczas zajęć edukacyjnych z czerpania papieru. Każdy z nas wytworzył własnoręcznie swoją kartkę papieru. Teraz czas na jej zdobienie. Staramy się zilustrować  temat naszej wymiany. Nawet pan Dyrektor  maluje wspólnie z nami. Powstają kolorowe, pełne uśmiechów  malunki. Na pewno je pokażemy podczas wystawy.  Po południu dzielimy się na grupy. Po burzliwych dyskusjach  obejrzeniu i uporządkowaniu zdjęć z wędrówki po obu miastach powstają pierwsze slajdy.  Wcale nie tak łatwo jest stworzyć prezentację o przyszłości….

   

Grudziądzkie nadwiślańskie klimaty bardzo podobały się gościom z Niemiec.

zapraszamy do galerii...

     Dzień  piąty (3 października2012 roku) dzielnie pracujemy, kończymy makietę zamku . Sądzimy, że będzie podobał się on pozostałym uczestnikom projektu „City In the future”.  Dochodzimy do porozumienia, już wiemy , co jest ważne, aby nasze miasto w przyszłości stało się piękniejsze i bardziej przyjazna dla mieszkańców. Przygotować kolejne slajdy nie jest  łatwo, a cóż dopiero zmieniać miasto. W południe wyruszamy do Bydgoszczy. Czeka nas tu moc atrakcji. Najpierw zwiedzamy  Stary Rynek i przyległe uliczki. Piękna pogoda i  chęć poznania pasjonującej historii miasta prowadzą nas do  starej fary. Onieśmiela nas blask wieków i złota na ołtarzach. Pod  przewodnictwem p. A. Niedziałkowskiej i Agaty Steckiewicz docieramy do makiety dawnej Bydgoszczy. Nie możemy się nadziwić, jaka byłą malutka. Nasi niemieccy koledzy próbują ustalić , jak zmieniły się poszczególne miejsca. Potem krętymi uliczkami ruszamy na Wyspę młyńską. Do tego urokliwego zakątka, nazywanego „Bydgoską Wenecją” prowadzą nas  młode pary. Panny młode pozują do zdjęć, a my przemierzamy nadbrzeżne bulwary i mostki i mosteczki. Brda rozdziela się i wije, utworzono tu nawet sztuczną plażę dla bydgoszczan. Stare spichrze troskliwie odnowiono i wkomponowano w nowoczesną architekturę parku   opery. Właśnie tu, nad Brdą na kładce zawieszamy pośród dziesiątków innych naszą kłodkę polsko- niemieckiej przyjaźni. Po uwiecznieniu tego wydarzenia i wracamy na Rynek, gdzie p. Klaußen funduje wszystkim uczniom lody. Tak posileni możemy udać ię do filharmonii. Elegancja i szyk oraz piękna muzyka czasów renesansu. Może nie wszystko jeszcze rozumiemy, ale na pewno czujemy nastrój niezwykłości.

    

zapraszamy do galerii...

     Dzień szósty (4października 2012 r.) podsumowujemy projekt. W nieco nerwowej atmosferze przygotowujemy wystawę naszych prac. Złote jesienne listki i świeżo wywołane fotografie doskonale  wzbogacają  naszą  ekspozycję. Pracowaliśmy intensywnie, ale wobec barku czasu wciąż mamy przekonanie, że coś jeszcze można  zrobić. O  15.00 zaczął się Bunter Abend, czyli wieczór prezentacji. Przyszedł  kierownik Wydziału Oświaty w Świeciu  p. Waldemar Fura. Dziękuje nam wszystkim za zapał, udział w projekcie. Gratuluje nam wspaniałych dokonań. My też jesteśmy pewni, Że budujemy nie tylko przyszłość  miast, ale też  społeczeństw.  Jesteśmy pewni,  że nasz świat będzie opieraŁ się na tolerancji i otwartości, taki  wykreowaliśmy w naszych pracach na wystawie i  w  prezentacji multimedialnej. Chyba  się podobała, gdyż goście  nagrodzili ją barwami. Potem odbyła się część oficjalna, p. W. Kufel  dziękowała niemieckim partnerom, rodzicom , nauczycielom, dzięki którym przedsięwzięcie było tak udane. Specjalne podziękowania skierowane zostały do sponsorów wymiany. Wieczór  zakończyliśmy  wspólną zabawą  z nauczycielami i rodzicami przy stole zastawionym przysmakami polskiej kuchni.

zapraszamy do galerii...

   

          Dzień siódmy i ostatni (5 października 2012 r.) Strasznie nam żal kończyć spotkanie. Po ostatnim smakowitym  śniadaniu w  „Kardamonie”, czas ruszyć w drogę powrotną. Nasi niemieccy przyjaciele są wzruszeni. My też. Przed lotniskiem odbywa się pożegnanie, wszyscy płaczą, bo szkoda się rozstawać. Wiele się nauczyliśmy, wiele razem przeżyliśmy. Cieszy nas, że współpraca z Xanten się rozwija. W listopadzie z Xanten przyjedzie do nas szkolny chór. Zaszczyci nas  i miasto Świecie swoimi występami. W marcu polscy uczniowie wyruszą  budować ”miasto przyszłości” do Xanten.

zapraszamy do galerii...

  

 

 

                          ÜBER UNSERE SCHULE: Gimnazjum_nr_2_2010.pptJ

 

 

                                                                    WYMIANA MIĘDZYNARODOWA MŁODZIEŻY
                                                                    wizyta przygotowawcza w Xanten (Niemcy) –


    Kolejna wymiana międzynarodowa młodzieży przed nami. Tym razem będziemy mieli okazję poznać nowych kolegów i koleżanki z Holandii, Francji, Turcji oraz ponownie spotkać się z przyjaciółmi z Niemiec.
    W dniach 9-10.01.2012 roku odbyła się wizyta przygotowawcza, dotycząca projektu „Comenius - City of the Future”, na której to nauczyciele wraz z dyrektorami omawiali cele i założenia projektu. W pierwszym roku realizacji projektu (2011/2012) młodzież będzie poznawała się dzięki stronie internetowej e - twinning, gdzie wymieniać się będą informacjami o swoich miastach. Drugi rok projektu (2012/2013)  to wyjazdy młodzieży do Niemiec, Holandii, Francji, Turcji oraz przyjęcie uczniów z tych krajów w naszej szkole. W trzecim roku (2013/2014) planowana jest konferencja przedstawicieli uczniów ze wszystkich krajów w Holandii w mieście Eindhoven.
Czekają nas zatem ciekawe doświadczenia i emocje ale najpierw……. trochę mobilizacji przy uczeniu się języka angielskiego oraz niemieckiego.

zapraszamy do galerii