Archiwum

Archiwum 2010/2011

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2010/2011
ŻEGNAJ SZKOŁO!
WITAJCIE WAKACJE!

CZYTAJ WIĘCEJ


GALERIA

 

 

Dnia 13 czerwca uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wybrali się na wycieczkę po naszej okolicy.

Czytaj więcej
 

 

Dzień Dziecka w naszej szkole. Czytaj WIĘCEJ. Zapraszamy również do GALERII

 

W naszej szkole obchodziliśmy Dni Kultury Amerykańskiej. Imprezie tej towarzyszyły liczne wydarzenia.
Czytaj
WIĘCEJ
Zapraszamy do GALERII

 

Cała Polska Czyta Dzieciom - zobaczcie jak uczniowie naszego gimnazjum włączyli się do tej wspaniałej akcji. Czytaj WIĘCEJ

 

Zebraliśmy 7,5 worka plastikowych nakrętek na rzecz chorej Nikoli.
Przeczytaj WIĘCEJ o naszych akcjach charytatywnych i zobacz GALERIĘ

 

W dniach od 30 kwietnia do 8 maja grupa uczniów naszego Gimnazjum  wzięła udział w wymianie międzynarodowej. Odwiedzili oni zaprzyjaźnioną szkołę w Niemczech. Zachęcamy do przeczytania relacji oraz obejrzenia fotografii.

 

Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty.
Czytaj
WIĘCEJ

 

Święto Konstytucji 3 Maja

O okolicznościach uchwalenia pierwszej w nowożytnej Europie konstytucji przeczytasz TUTAJ.

 

22 kwietnia po raz kolejny obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie naszego gimnazjum wykonali makiety, referaty, plakaty
i prezentacje pod hasłem "Las całkiem blisko nas". Zapraszamy do przeczytania RELACJI z tego wydarzenia.

 

Przez kilkanaście dni na korytarzu naszego Gimnazjum mogliśmy oglądać prace plastyczne naszych koleżanek i kolegów. Kto nie miał okazji ich podziwiać, może to zrobić odwiedzając naszą GALERIĘ.

 

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Nasze koleżanki i koledzy z tej okazji zorganizowali kiermasz ozdób świątecznych. W GALERII możecie obejrzeć efekty ich pracy.

 

Egzaminy, egzaminy .... i po egzaminach. Fotoreporter złapał nas tuż przed godziną "zero". Zapraszamy do GALERII

 

 

 

"MAM TALENT" rozstrzygnięty. O szcegółach czytaj TUTAJ


 


Dnia 3 marca 2011 roku kolejny raz odwiedził naszą szkołę
Deutsch Wagen. Więcej przeczytasz TUTAJ

 

 

Światowy Dzień Ziemi w G 2

      22 kwietnia 2011 roku będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi. Tematem wiodącym będą lasy, hasło Dnia Ziemi 2011 to „las-całkiem blisko nas”. Szczególnie w Polsce temat obchodów Światowego Dnia Ziemi związany z lasami ma mocne uzasadnienie, lasy stanowią prawie 30% powierzchni naszego kraju
i wszelkie działania związane z ochroną przyrody na ich terenie i z prowadzoną tam gospodarką leśną mają wpływ na stan środowiska i przyrody naszego kraju. Na terenie lasów występują wszystkie formy ochrony przyrody, w tym pomniki przyrody, rezerwaty, użytki ekologiczne, parki krajobrazowe i najwyższa forma ochrony w Polsce- parki narodowe.

       Dziś jesteśmy mądrzejsi od wielu minionych pokoleń, wiemy jakie skutki niesie za sobą postępujące przez setki lat wylesianie i nieprzemyślana ingerencja człowieka w środowiska naturalne. Znając negatywne skutki możemy wyciągnąć odpowiednie wnioski, nauczyć się postępować tak, aby jak najwięcej ocalić dla przyszłych pokoleń. Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi chcemy razem z wami odkryć, poznać i ocalić Polski Las.

       W naszej szkole klasy 1 przygotowały makiety, które można podziwiać na holu drugiego piętra. Zadaniem klas 2  i 3 było przygotowanie plakatów, ulotek czy też prezentacji związanych z lasem.

   Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali prace ekologiczne, gratulujemy pomysłowości i zaangażowania.


Oto jedna z przygotowanych prezentacji: LasBliskoNas.pps

 

     

 

Drzwi Otwarte 2011- zapraszamy do galerii...

 

   5. 01. 2011 r. w naszym gimnazjum grała po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy fundusze na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Zorganizowaliśmy "Kiermasz słodkości", na którym sprzedawaliśmy pyszne ciasta i gofry upieczone przez uczniów i nauczycieli oraz różne gadżety (długopisy, kalendarze, itp.). Ponadto wolontariusze zbierali pieniądze do puszki, a ofiarodawcy otrzymywali czerwone serduszka. Udało nam się zebrać sumę 239zł 62gr,  którą przekazaliśmy do sztabu WOŚP w Świeciu. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w naszą akcję.

 

 

Szkolne jasełka

22 grudnia, tuż przed świąteczną przerwą, zostaliśmy wprowadzeni w klimat bożonarodzeniowy dzięki niezwykłemu przedstawieniu. Nie były to tradycyjne jasełka z konwencjonalnymi postaciami.

Kilka scenek dziejących się we współczesnych realiach i odnoszących się do aktualnych problemów skłoniło wszystkich do zadumy i refleksji nad tym, co jest naprawdę najważniejsze w życiu. Rodzina, miłość, szacunek do drugiego człowieka, to wartości,o których przypomniał spektakl, a o których tak często zapominamy, goniąc za iluzją pseudowartości.

Publiczność gorącymi oklaskami nagrodziła trud wszystkich uczniów i nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie przedstawienia, oprawy muzycznej i scenografii.

 

Zapraszamy do  GALERII

 

 

Z wizytą w toruńskim teatrze

 

14 grudnia  2010 roku miłośnicy sztuki teatralnej wyruszyli do Torunia. Nikt nie przejmował się obficie padającym śniegiem, ani mrozem. W Toruniu  odwiedziliśmy naszego patrona- Mikołaja Kopernika. W świątecznej czapeczce z pomnikowego cokołu, ze spokojem przyglądał się olbrzymiej choince i mieszkańcom rodzinnego grodu. Młodzież odbyła krótki spacer uliczkami miasta. Rozpoznawaliśmy cechy stylu gotyckiego i charakterystyczne dla krajobrazu miasta budowle. Przed godziną dwunastą  z niecierpliwością wyczekiwaliśmy rozpoczęcia spektaklu „Opowieść wigilijna” w teatrze „Baj Pomrski”. Widzowie żywo reagowali na niesamowite wydarzenia , których doświadczał Ebenezer Scrooge. Najmłodszym podobały się unoszące się nad sceną duchy i różne przedmioty przesuwane ich   tajemną mocą. Starsi, zaś zadumali się nad  smutnym losem samotnego bohatera. I choć każdy treść „Opowieści wigilijnej” znał,  trudno było nie wzruszyć się, kiedy  Scrooge z bezdusznego sknery zmienił się w pełnego radości i życzliwości człowieka troszczącego się o dobro innych. Choć do Świąt jeszcze kilka dni, to dzięki teatralnym przeżyciom  poczuliśmy ich magię.

 

 

  ANDRZEJKI

                Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie przejaem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię młodzieży, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Można wówczas pójść do wróżki, która ma szklaną kulę albo zapytać o przyszłość Cygank wróżącą z kart i z ręki. Ten niezwykły czas miał miejsce 30 listopada 2010,  kiedy Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Dziękujemy rodzicom oraz uczniom z koła gospodarstwa domowego za przygotowanie słodyczy.

Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.         

 

     

 


 

MIĘDZYNARODOWE  ŚWIĘTO  BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

PAŹDZIERNIK 2010 r.

 

   Miesiąc październik poświęcamy jest obchodom Święta Bibliotek Szkolnych. W roku bieżącym (2010) nasza biblioteka przygotowała kilka atrakcji i świętowała przez dwa dni (27,28.10). Informacje o uroczystości zostały rozpowszechnione za pomocą plakatów  i ulotek. W tych dniach bibliotekę upiększały własnoręcznie wykonane elementy dekoracyjne, a droga prowadząca do oazy spokoju oznakowana została kierunkowskazami, do odwiedzenia  zachęcali uczniowie, przebrani za pierotów. Wszyscy, którzy w ciągu tych dni odwiedzili to tajemnicze miejsce, poczęstowani byli przeróżnymi słodyczami.

   W tak ważnym dla szkoły święcie, udział powinni brać wszyscy. W związku z tym zaproszenia dotarły do całej społeczności szkolnej: dyrekcji , nauczycieli, pracowników administracji, obsługi oraz uczniów. Ogromną atrakcją okazała się akcja, przeprowadzona w szkole po raz drugi, pod nazwą „uwolnij książkę”. Tym razem uzbieraliśmy około 70 egzemplarzy i wyruszyliśmy z nimi na ulice naszego miasta. „Porzucaliśmy” książki  w różnych miejscach publicznych: restauracjach, przystankach autobusowych, parkach, policji, urzędach, sklepach, zakładach kosmetycznych itd. Reakcje przechodniów zdradzały ogromne zainteresowanie.

   Celem akcji „uwolnij książkę” jest podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce,  a w szczególnie w naszym najbliższym otoczeniu. Przekonanie innych, że dzielenie jest lepsze od posiadania. Ważne jest w tym aby odszukać ludzi, którzy myślą podobnie, a także o to aby wszyscy dobrze bawili się.

    Po zakończonej akcji został utworzony w czytelni dział, w którym  znajdują się książki  z wpisami i dedykacjami, darowane przez czytelników. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także tego dnia wystawa o zróżnicowanej tematyce. Jednym z nich była prezentacja autoportretów wykonanych przez uczniów z aktywu bibliotecznego, kolejny to zbiór karykatur znanych pisarzy i poetów. Trzecia wystawa to zbiór  informacji i bibliotece, jej historia i wydarzenia obecne.

Uczniowie należący do aktywu bibliotecznego, przebrani w barwne stroje, umilali pobyt  i czas  spędzony w bibliotece.

 

      

 

 

 
 

 

Otrząśnięci pierwszoklasiści

 

             Najmłodsi uczniowie naszego gimnazjum  zapoznali się ze szkołą i starszymi kolegami. Na pewno czują się już swojsko. Jednak, aby uzyskać pełnię praw wśród uczniowskiej braci, musieli poddać licznym próbom podczas Otrzęsin. Zebranych w sali uczniów powitała Doda słynnym przebojem „ Nie bój się”. Potem wszyscy przystąpili do prezentacji klas. Wesołe wierszyki , hasła i raperskie utwory trafnie charakteryzowały młodzież. Całości dopełniały także  stroje. W sali roiło się od czarodziejów, UFO-ludków, niemowląt i innych niesamowitych postaci. Potem pierwszoklasiści zaimponowali wiedzą dotyczącą nowej szkoły. Najtrudniejsze okazały się pytania szczegółowe, np. „Kto jest stałym mieszkańcem biblioteki?”,  czy też „Ile sal lekcyjnych znajduje się w G 2?” Próbom zostali poddani także wychowawcy- zaprezentowali taniec ze swoimi uczniami, a  potem w ramach obowiązku wychowawczego musieli zjeść cząstkę cebuli z uśmiechem na twarzy. Każda konkurencja była oceniania przez  jury.  Po dwóch godzinach zabawy mogło ogłosić ono werdykt. Największą liczbę punktów uzyskała klasa I A i to ona w przyszłym roku będzie przygotowywała otrzęsiny. Radosnym brawom nie było końca. Na zakończenie podziękowania organizatorom, zwłaszcza  klasie II A i jej wychowawcy p. Łukaszowi Bieleckiemu złożyła pani Dyrektor.

A my życzymy wszystkim otrząśniętym samych sukcesów w nauce i  wielu równie udanych imprez.


 

 

Jesienna integracja I a

              Wykorzystując ostatnie piękne promienie słońca tej jesieni, klasa I a wyruszyła pod opieką wychowawcy na wycieczkę pieszą po okolicy. Pierwszym celem stał się kamień upamiętniający wizytę Fryderyka Chopina w Kozłowie. Tu wszyscy przypominali wiadomości o Fryderyku Chopinie i jego twórczości. Potem młodzież obserwowała formy gospodarowania w okolicy Świecia. Najbardziej podobał się wszystkim las okryty złotymi liśćmi. Rozpoznawali oni poszczególne gatunki drzew. Humory poprawiły się tak bardzo, że podczas marszu dziewczyny przedstawiły cały, znany sobie repertuar piosenkarski. "Gdy harcerz idzie z wolna" i "Jesteś szalona" okazały się hitami wyprawy. Po dotarciu do Deczna uczestnicy zabrali się do zbierania chrustu na ognisko. Wkrótce już nad ogniem piekły się smakowite kiełbaski. Żartom i ciekawym opowieściom nie było końca. Jutro przyjdzie czas na napisanie sprawozdania z wyprawy. Niestety, czas płynął nieubłaganie i wszyscy  musieli wracać do szkoły. Na pewno uczniowie klasy I a dzięki tej wycieczce lepiej się poznali i polubili.

 

 

 

 

II a śpiewa Pracownikom Gimnazjum nr 2

      Jak co roku, ważnym wydarzeniem dla całej społeczności naszej szkoły jest Święto Edukacji Nadowej, które przypada na dzień 14 października. W  tym roku młodzież złożyła życzenia wszystkim Pracownikom w niezwykły sposób -  wspólnie z p. Mariolą Nadolną i p. Ł. Bieleckim  uczniowie klasy II a wyśpiewali wyrazy uznania i sympatii. Pukanie do drzwi, a już witało każdego strudzonego nauczyciela uśmiechnięte słoneczko i wesołe dzwoneczki.  Za chwilę gromkim głosem panie od matematyki , od angielskiego i od wszystkich innych przedmiotów wysłuchiwały radosnych podziękowań. Młodzież nie zapomniała i o innych pracownikach troszczących się o nią. Piosenki wysłuchalyły także panie kucharki i panie sprzątaczki oraz pan woźny. Wszyscy raźniej wrócili do wypełniania obowiązków.

O świątecznych życzeniach dla Pracowników nie zapomniał także Samorząd Szkolny - jego przedstawiciele wręczyli Pedagogom kartki z życzeniami satysfakcji i wytrwałości w trudnach pracy z uczniowską bracią. I my przyłączmy się do tych pięknych życzeń.  I liczymy, że każdy dzień Uczniów i Pracowników naszego Gimnazjum spędzony w szkonych murach będzie wypełniony radosną i twórczą pracą.

 

    

 

      2 października 2010 roku -  uroczystość nadania imienia Mikołaja Kopernika dla  

                                           Gimnazjum nr 2 w Świeciu 

czytaj więcej....

                                                                                                                                                                                 

  

                Gimnazjaliści słuchają muzyki Chopina

W związku z Rokiem Chopinowskim w naszej szkole gościli artyści z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, którzy zaprosili nas na spotkanie edukacyjne pod hasłem"Chopin był u nas". Celem lekcji było pokazanie Chopina jako młodego człowieka, który miał swoje małe problemy, pierwsze miłości, zainteresowania i pasje. W trakcie lekcji prezentowana była muzyka na żywo - pianista wspaniale zagrał kilka znanych utworów kompozytora, m.in. mazurki, polonezy, fragment koncertu e-moll. Uczniowie odpowiadali na pytania i otrzymywali nagrody. W trakcie prelekcji wyświetlono film pt. "Szafarnia Chopina". Uczniowie gromkimi brawami podziękowali artystom za tę interesującą lekcję.

     

 

Sprzątanie Świata 2010

 

         Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w każdy trzeci weekend września. Głównym celem akcji, która w tym roku przeprowadzana jest w dniach 17-19 września pod hasłem: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady” jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców miast i wiosek poprzez posprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie coraz większej liczby nielegalnych wysypisk śmieci.

Pomysł na sprzątanie Ziemi narodził się w 1989 roku w Australii, kiedy to około 40 tys. mieszkańców Sydney zbierało śmieci na terenie portu. W Polsce akcja odbywa się już po raz 17. Mimo, iż skierowana jest ona do wszystkich mieszkańców miast i wsi, to najchętniej uczestniczą w niej przedszkolaki, uczniowie szkół oraz harcerze, którzy już od najmłodszych lat uczą się postaw proekologicznych i uświadamiają sobie przy okazji sprzątania, że lepiej wyrzucać pojedyncze śmieci do kosza, niż później sprzątać ich całe mnóstwo.

 Akcja rozpoczęła się od audycji radiowej przygotowanej przez  p. B. Kowalską. Jej celem stało się spopularyzowanie idei segregacji odpadów. Wszyscy uczniowie naszego gimnazjum sprzątali jak co roku otoczenie szkoły. A klasa  II b pod opieką swoich nauczycieli p. D. Kaczyńskiej i  p. B. Szulz  zajęła się porządkowaniem zabytkowego parku w Sartowicach. Wszyscy wrócili do Świecia pełni wrażeń i usatysfakcjonowani, że dzięki nim świat będzie wyglądał piękniej.

Wszystkim uczestnikom Sprzątania Świata dziękujemy.

 

 

 

 

______________________________________________