PROGRAMY FINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

 

 

30 samorządów w kujawsko-pomorskim, w tym także Świecie, przystąpiło do elitarnego grona odpowiedzialnych samorządów, stawiających sobie za cel rozwój edukacji dzieci i młodzieży.

Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wypracowaniu we współpracy z doradcą Lokalnego Planu Podnoszenia Jakości Oświaty. Plan dotyczyć będzie kompetencji kluczowych uczniów. Przedstawiciele gmin i powiatów uczestniczą w intensywnym 5 m-cznym kursie przygotowujących struktury oświatowe w samorządach do wdrażania działań rozwojowych w obszarze oświaty.

Wszystkie działania realizowane są w ramach projektu „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim” koordynowanym przez bydgoskie biuro Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W projekcie tym mamy:

30 Jednostek Samorządu Terytorialnego zaangażowanych w opracowanie Lokalnych Planów Podnoszenia Jakości Oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów

92 placówki oświatowe zgłoszone do wdrożenia procesu wsparcia kompetencji kluczowych uczniów

85 uczestników szkoleń - przedstawicieli gmin i powiatów zaangażowanych w działalność oświatową uczestniczących w cyklu szkoleniowym od maja do września 2018

30 Lokalnych Planów Podnoszenia Jakości Oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów

Każdy samorząd poza wsparciem szkoleniowym i doradczym ma możliwość włączenia się w prace sieci współpracy, w ramach których będą rozwijane wątki tematyczne związane z rozwijaniem kompetencji kluczowych, przywództwo w oświacie, system oceny – zmiany do września 2018, nadzór pedagogiczny, proces wspomagania i inne stosownie do zapotrzebowania zgłaszanego przez uczestników. Planowanych jest 18 spotkań szkoleniowych 1-dniowych poświęconych wybranym tematom – wcześniej przedyskutowanym w sieci wirtualnej.

Uruchomionych zostanie 6 sieci tematycznych, początek działalności sieci to wrzesień 2018 r. Sieci poświęcone będą tematyce: przywództwa, procesu wspomagania, integracji środowiska oświaty w kujawsko-pomorskim, strategiom oświatowym i zarządzaniu oświatą, udostępniony zostanie również bank dobrych praktyk.

Projekt „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim” realizowany w zgodzie z założeniami Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) w oparciu o dofinasowanie ze środków unijnych program POWER 2014-2020 współfinasowanego ze środków EFS. Wartość projektu 1 335 589,92 zł, dofinasowanie ze środków europejskich wynosi 1 125 635,18 zł. ( źródło - strona internetowa UM Świecie)

 

 

 

 

 

ECDL

Trzecioklasiści zmierzyli się z pierwszą i druga częścią egzaminu z zakresu umiejętności informatycznych na certyfikat  ECDL. Tym razem sprawdzali swoje umiejętności z zakresu tworzenia sieci komputerowych. Solidna praca podczas całego kursu na pewno przydała się w rozwiązywaniu zadań. Trzymamy kciuki za pomyślny wynik egzaminu i uzyskanie certyfikatu.

TUTAJ WPISZ TEKST, KTÓRY MA BYĆ POGRUBIONY
TUTAJ WPISZ TEKST

 

AKADEMIA UCZENIA SIĘ Z MODUŁEM TRENINGU POSTAW SPOŁECZNYCH

. Stosowaliśmy techniki wspierające proces efektywnego uczenia się: ćwiczenia rozwijające pamięć i wyobraźnię, umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Poprzez zabawy i zadania do wykonania w grupach takie postawy jak: współpraca z innymi, kreatywność, inicjatywy i przedsiębiorczości. Jak dokładnie to wyglądało?? Zobaczcie sami!

zapraszamy do albumu 

 

 

Jak przeprowadzić eksperymet naukowy?

Uczestnicy projektu EFS "Nowe możliwości w kształceniu" uczą się w sposób aktywny. Jedną z takich form aktywności jest samodzielne przeprowadzanie eksperymentów naukwoych. Jak je przygotować i realizować dowiedzieli się w Młynie Wiedzy w Toruniu. Pod kierunkiem pracowników Młyna formułowali temat, metodę badawczą i przeprowadzali kolejne fazy  eksperymentu badawczego z zakresu nauk biologicznych.

zapraszamy do albumu

 

 

Tajemniczy mikroświat

Klasa IV a w ramach realizacji programu unijnego EFS "Nowe możliwosci w kształceniu" miała okazję wziać udział w zajęciach laboratoryjnych przeprowadzonych w Młynie Wiedzy w Toruniu. Uczniowie otrzymali zadanie odkrycia tego, co niewidzialne dla oka. Pod opieką prowadzących zajęcia przygotowywali preparaty, dokonywali obserwacji i opisywali wyniki. Z czego składa się mech lub fasolka? Mkroświat odkrył przed nimi odrobinę tajemnic. 

zapraszamy do albumu 

 

 

 

Kreatywni uczą się szybko i z przyjemnością

Uczniowie, którzy uczestniączą w zajeciach realizowanych w ramach programu unijnego "Nowe mozliwości w kształceniu" w zajęciach kreatywności już odczuwają pierwsze z niego korzyści. Nie tylko w miłej atmosferze ćwiczyli swoje umiejętności komunikacyjne, ale również rozwijali  wyobraźnię, rozwiązywanie nietypowych problemów. Teraz przyszła kolej na wykorzystanie umiejętności w zwyczajnych sytuacjach. Najpierw zdobywali oni informacje o najniezwyklejszych pomnikach i miejscach Grudziądza. Po przyjeździe do miasta, musieli je odależć, a następnie wykonać nietypowe z nim zdjęcia. Młodzież uczestniczyła także  w warsztatach archeologicznych. Bardzo szybko poznali efekty pracy archeeologów, a potem przystąpili do żmudnego inwentaryzowania obiektów znalezionych w wykopaliskach. Okazuje się że umiejętności nabyte podczas zajęć kreatyności świetnie przydają się w życiu codziennym i nauce. 

zapraszamy do albumu

 

 

 

Uczestniczymy w pogramie unijnym " Nowe możliwości w kształceniu"

    Starsi uczniowie Trójki biorą udział w bieżącym roku szkolnym w programie unijnym "Nowe możliwości w kształceniu" W jego ramach realizowane są zajęcia z matematyki, fizyki, biologii i języka angielskiego. Młodzież z klas gimnazjalnych z chęcią w nich uczestniczy. Najczęściej realizowane są one metodą ćwiczeń i laboratoriów. Ciekawość i możliwość samodzielnego przygotowywania i przeprowadzania doświadczeń są na pewno świetnym sposobem na rozbudzenie zainteresowania przedmiotami matematyczno- przyrodniczymi.

zapraszamy do albumu