PROJEKTY MEiN

Poznaj Polskę - wycieczka do Gdańska

W ramach programu MEN - "Poznaj Polskę" uczniowie z klas V -VIII mieli okazję 29 wrzesnia 20223 r, odwiedzić  Gdańsk. Zwiedzali miejsca związane z dziejami Polaków. Najpierw poznali historię zwyczajnych - niezwyczajnych obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, potem powędrowali przez Stare Miasto, aby dotrzeć na statek "Sołdek" . Historia, wyposażenie, a przede wszyskim szlaki, które pokonywał pierwszy masowiec powojenny zaintrygowały młodych ludzi i rozbudziły marzenia o morskich przygodach.  Wizytę w Gdańsku zakończył spacer po Długim Targu. Wszyscy wrócili pełni wrażeń do Świecia .

Poznajemy Polskę

W ramach programu MEN "Poznaj Polskę " dzieci z klas młodszych uczestniczyły w wycieczce do wioski chlebowej w Janiej Górze.  Miały okazję same przygotować chleb do wypieku. Poznały także warunki życia  w dawnej wsi. Noszenie wody,  młócenie snopów cepem oraz  mielenie ziarna na żarnach okazały się być  zajęciami bardzo męczącymi i wymagającymi  siły. Po takich doświadczeniach, wizycie w klasie sprzed wieku dzieci przystąpiły do posiłku. Drugim punktem wycieczki była elektrownia wodna w Żurze. Tu poznały historię  elektrowni oraz sposób przetwarzania energii wodnej w elektryczną. To był dzień pełen wrażeń !