erasmus+

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania erasmus+

 

 Erasmus +  dla nauczycieli  - Malta 2018

 

 

W roku 2017 Szkoła Podstawowa nr 3 zdobyła możliwość uczestnictwa w programie Erasmus+. Celem udziału  w nim jest podniesienie kompetencji językowych i komunikacyjnych nauczycieli i następnie ich wykorzystanie w działaniach wychowawczych i edukacyjnych na terenie placówki. Zakwalifikowano 8 nauczycieli.  W dniach 4 - 9 marca 2018 roku  pierwsza grupa nauczycieli  wyruszyła na Maltę na kurs języka angielskiego.

 

Zajęcia miały intensywny charakter, obejmowały sześć godzin nauki dziennie. Zaplanowano je tak,aby ludzie z różnych stron świata  musieli się ze sobą bezpośrednio kontaktować.  Sprawiało to, że bariery w mówieniu i nieśmiałość były przełamywane. Tam , gdzie nie starczało słów,  wystarczał uśmiech i ciekawość drugiego człowieka. Tworzyło to bardzo miłą atmosferę.

Zajęcia w szkole obejmowały sześć godzin mówienia, ćwiczeń gramatycznych, wzbogacania słownictwa oraz konwersacje. Można było nie tylko rozwinąć swoje umiejętności językowe, ale też poznać odmienności zwyczajów z ludzi z krajów tak odległych jak Japonia, Brazylia, czy też Arabia Saudyjska. Pierwsza grupa  nauczycieli z naszej szkoły miała okazję mieszkać wspólnie z kursantkami z Japonii i Bułgarii. Panie razem czciły wiosenne święto Bułgarii – Martynica, a wraz z Japonką – Hiromi  zachwycały się Krakowem. Pani Hiromi przed przybyciem na Maltę,  odwiedziła właśnie Kraków.

 

Popołudnia stanowiły okazję do podziwiania uroków wyspy. Malta, położona w centralnej części Morza Śródziemnego od  czasów paleolitycznych była miejscem osiedlania się ludzi. Zachowały się tu ruiny świątyń megalitycznych, ale pełnia bogactwo wpływów, np. arabskich jest widoczna w zabudowie miasteczek takich jak Rabat i Mdina.  Wiele uroku miały spacery po wąskich i krętych uliczkach. Czas tam płynął o wiele wolniej. Można było podziwiać niezliczone kościoły i wielkie fortece. Malta była wyspą opanowaną przez długie lata przez zakon joannitów.  Wielkie wrażenie wywarła na uczestniczkach Valetta – stolica  państwa. Twierdza położona na półwyspie, kryje wspaniały port i uliczki pełne sklepików i kawiarenek, uroku dodają place i fontanny. Warto było też poświęcić odrobinę czasu na przyglądanie się zwyczajnemu życiu mieszkańców Malty. Czas płynie tu wolniej,  a ludzie nie spieszą się nadmiernie. Widać to zwłaszcza w miasteczkach na wybrzeżu, takich jak Marsasklok i Marsaskala. W portach kołyszą się kolorowe łódki rybaków- luzu, a mieszkańcy spędzają długie godziny  przy kawie wpatrując się w morze. Całe życie skupia się na nabrzeżu. Tu handluje się warzywami, tu w wielu barach można zjeść rybę wprost od rybaka albo jeszcze bardziej tradycyjną potrawę z królika. Wyspa jest bardzo zabudowana, pola przypominają ogrody. Akurat marzec , to  najpiękniejszy czas na wyspie, wszystko się zieleni i kwitnie, zboża zawiązują się w kłosy, kwitną migdałowce i dzikie śliwy.  W cichych zatoczkach, na kamienistych plażach wygrzewają się turyści. Wspaniałą przygodą okazała się tez wyprawa na sąsiednią wysepkę Gozo. Tu życie płynie jeszcze wolniejszym rytmem, wyspa jest mniej zatłoczona, a niesamowite wrażenie robią nie tylko zabytki, ale też i nadmorskie urwiska. 

Tydzień minął bardzo szybko.  Przede wszystkim  uczestnicy nabrali odwagi do posługiwania się językiem angielskim.  Okazało się, że niedostatki wiedzy gramatycznej, czy też słownictwa nie muszą bardzo przeszkadzać w nawiązywaniu znajomości. Hiromi z Japonii i Milena z Bułgarii stały się koleżankami,  kontakty te są nadal podtrzymywane.  Uczestniczki  przekonały się, że odmienności obyczajów  i stylu życia stanowią  wartość.  Uroki Malty – żółtej wyspy oczarowały i  zachęciły nie tylko do powrotu, ale i do wypraw w inne miejsca świata.  Przede wszystkim uczestnicy wynieśli przekonanie,ze świat jest wspaniały w swej różnorodności i tę myśl będą  starały się szerzyć.

Kolejne wyjazdy nauczycieli w ramach programu odbędą się w maju i lipcu.

 

zapraszamy do albumu

 

      

 

 

 

       Malta po raz drugi i trzeci

 

Kolejni pedagodzy z naszej szkoły wzięli udział w programie ERASMUS +  w maju i sierpniu 2018 roku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z nowych umiejetności językowych, nowych kontaktów z przedstawicielami krajów tak egzotycznych jak Japonia , czy  Brazylia, a także zauroczeni niezwykłością krajobrazów Malty, jej bogatą hoostorią i przesympatycznymi mieszkańcami. Wrażeniami z maltańsskiej wyprawy podzielił się p. Sebastian Glaziński. Wywiad z nim ukazał sie w numerze drugim gazetki szkolnej - oto treść wywiadu :

 

 

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ – LATO NA MALCIE

            Jak wiecie, nasza szkoła realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskichzatytułowany „Międzyprzedmiotowa współpraca w nauczaniu języków obcych”. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu 8 nauczycieli z naszej szkoły wzięło udział w mobilności kadry edukacyjnej, czyli wyjechało na kursy języka angielskiego (7 osób) i kurs metodyczny (1) na Maltę. Nasi nauczyciele polecieli tam samolotem, pierwsza grupa w marcu, druga w maju, trzecia zaś w lipcu. W czasie pobytu na Malcie mogli oni nie tylko szlifować swoje umiejętności językowe, ale także zwiedzić najciekawsze miejsca związane z historią wyspy. Ponadto wyjazd był okazją do poznania lokalnej kultury, w tym także kuchni.

Teraz nadszedł czas na stworzenie programu międzyprzedmiotowej współpracy w nauczaniu języków obcych, który będzie realizowany w naszej szkole w najbliższej przyszłości.

Przeczytajcie, jak swój pobyt na Malcie wspomina pan Sebastian Glaziński:

„ Nowym doświadczeniem dla mnie  był pierwszy lot samolotem. Po wylądowaniu i wyjściu z klimatyzowanego samolotu od razu można było poczuć wysoką temperaturę.  Po przylocie zawieziono nas busem do szkoły językowej gdzie zostaliśmy zakwaterowani i już następnego dnia mieliśmy rozpocząć naukę. Już pierwszego dnia pobytu udało się zwiedzić najbliższą okolicę. Następnego dnia rozpoczęły się zajęcia językowe w grupach. Uczestnicy mojej grupy reprezentowali różne kraje i kultury m.in.  Japonii, Włoch, Słowacji, Kolumbii i Polski. Najwięcej było ćwiczeń, które wymagały konwersacji w grupie co przyczyniało się do większej integracji międzykulturowej, a także dawało możliwość kształcenia swoich umiejętności językowych. W szkole językowej były organizowane wycieczki podczas których uczestnicy mogli poznać kulturę oraz  najciekawsze miejsca Malty. Zwiedziłem wyspę Gozo, Comino z błękitną laguną , stolicę Malty – Valettę, starożytne miasto Mdina z Katedrą Świętego Pawła, ĦaġarQim – stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, klimatyczne i bajkowePopeyeVillage.

Wyjazd na Maltę był doskonałą okazją do opanowania podstaw języka angielskiego, którego nigdy nie udało mi się w stopniu zadowalającym nauczyć. W planach mam dalsze doskonalenie moich umiejętności językowych. Znajomość języka umożliwia nawiązanie kontaktu z ludźmi z całego świata, poznanie innych kultur czy zdobycie satysfakcjonującej pracy.

Jako doradca zawodowy często uczestniczę w szkoleniach za granicą i umiejętność posługiwania się językiem angielskim pozwoli mi na zrezygnowanie z pomocy tłumacza. Chciałbym zarazić także  swoim entuzjazmem naszych uczniów i zachęcić do nauki języka obcego”.

            W tym samym czasie  pani Agata Steckiewicz doskonaliła swoje umiejętności na kursie metodycznym:

 „ Bardzo dobrze wspominam nie tylko pobyt w tym interesującym miejscu, ale przede wszystkim udział w szkoleniu. Nasza grupa składała się z nauczycieli z całej Europy. Mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami związanymi z nauczaniem języka angielskiego w naszych krajach. Wróciłam z głową pełną pomysłów i nową energią do pracy. Takie wyjazdy umożliwiają nawiązanie wielu kontaktów z ludźmi z odmiennych kultur, które mogą w przyszłości owocować ,np. realizacją wspólnego projektu w ramach Funduszy Europejskich.”

 

Szkolna-gazetka.pdf

      

 

 

Podsumowanie projektu i promocja

 

Malta - niezwykła wyspa

     Mieliśmy przyjemność brać udział w otwarciu wystawy fotografii prezentujących Maltę. Ich  autorem jest nauczyciel naszej szkoły p. Sebastian Glaziński. Wystawa ta i prelekcja stanowiły również okazję do zaprezentowania efektów udziału ośmiu nauczycieli naszej szkoły w programie Erasmus +. Doskonalili oni swoje umiejętności komunikacyjne, mieli okazję spotkać się z ludźmi z róznych stron świata, wymienić poglądy, nie tylko związane z metodami nauczania. Interesującym doswiadczeniem stało sie także obserwowanie metod, jakimi posługują sie lektorzy podczas kursów językowych.  P. Glaziński  pokazał także piękno i tradycje samej wyspy. W jesienne wieczory naprawdę warto zobaczyć fotografie pełne blasku słońca i błysków lazurowych wód i zieleniących sie na brzegach palm. Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu za gościnne przyjęcie.

zapraszamy do albumu

                               Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 ma zaszczyt zaprosić na: